Dlaczego Twój sposób nauki nie działa?
Chciałbyś nauczyć się języka obcego, ale po prostu nie wiesz, jak przystosować harmonogram nauki do codziennej pracy? Nie ma problemu. Z tego przewodnika dowiesz się, jak znaleźć czas na naukę języka niemieckiego. Nawet jeśli masz wyjątkowo napięty grafik.
W tym poście dowiesz się:
- Jak możesz uczyć się języka w ograniczonym czasie wolnym lub podczas codziennych zajęć
- Jakie czynności pozwolą Ci zaoszczędzić czas na naukę języka
- Jak najefektywniej uczyć się języka niemieckiego
Nauka języka niemieckiego niekoniecznie musi zajmować wiele godzin dziennie oraz trwać kilka lat. Możesz także szybko nauczyć się języka, nie tracąc cennego czasu ze swojego napiętego grafiku.
Ale żeby to zrobić, musisz nauczyć się właściwych rzeczy i wykonywać właściwe czynności. Niestety nadal uczymy się w szkole według zupełnie innego systemu. W systemie szkolnym doskonałość jest ceniona wyżej niż umiejętności. Jesteśmy szkoleni, aby doskonale opanować język, zamiast umieć go używać. Jednak bezbłędne opanowanie języka jest niezwykle trudne (o ile w ogóle możliwe). Ponieważ nie koncentrujemy się na używaniu go w praktyce, wielu uczniów nie potrafi tak naprawdę używać języka nawet po wielu latach nauki.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wymagana jest od nas perfekcja.
To wyjaśnia, dlaczego po latach nauki angielskiego czy niemieckiego w szkole wielu nadal nie opanowuje tego języka. W tym poście skupiłam się na praktyce, czyli używaniu języka. Jeśli będziesz przestrzegać kilku naprawdę prostych zasad, będziesz w stanie dużo szybciej używać języka niemieckiego lub jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności.
Istnieją dwie popularne strategie uczenia się języków, ale żadna z nich nie jest bardzo skuteczna.
Zanim przedstawię tę, którą uważam za najskuteczniejszą strategię, chciałabym najpierw przedstawić te mniej skuteczne metody.
Strategia 1: Poleganie całkowicie na kursie językowym
To jest strategia, z którą spotykamy się najczęściej. Zapisujemy się na kurs języka niemieckiego, który zwykle odbywa się raz (lub dwa razy) w tygodniu. Zadania z kursu są odrabiane, ale nie zawsze. Od czasu do czasu uczymy się słownictwa. To jedyne co robimy w kierunku nauki języka. Uczeń polega w 100% na kursie i nie poświęca dodatkowego czasu na naukę poza nim. To jak nauka w szkole: po prostu odrabiasz pracę domową i uczysz się do testów.
Jeśli nie poświęcisz czasu na naukę także poza kursem, to ta strategia jest bardzo powolna, nużąca, nudna. Mogą minąć lata, zanim zostanie osiągnięta znacząca znajomość języka obcego. Dzieje się tak, ponieważ praca na kursie językowym i sama praca domowa nie wystarczą, aby naprawdę nauczyć się języka niemieckiego.
Strategia 2: Strategia turbo do nauki języka
Ta strategia jest dokładnym przeciwieństwem strategii 1. Tutaj wszystko odbywa się z dnia na dzień. Odbywa się kurs, kupowane są niezliczone podręczniki i programy do nauki. Potem wszystkiego uczymy się w tym samym czasie. Ta strategia jest często używana jako postanowienie noworoczne lub gdy trzeba szybko nauczyć się języka niemieckiego. Na przykład w ramach przygotowań do pobytu w Niemczech.
Chociaż ta strategia brzmi bardzo obiecująco, ma dwie słabości:
- Słabość 1: Uczenie się odbywa się bez systemu. Uczymy się różnych rzeczy, nie zastanawiając się, czy to wszystko ma sens.
- Słabość 2: Trudno jest utrzymać ten początkowy pęd nauki przez długi czas. Życie codzienne zaczyna kręcić się wokół nauki języka niemieckiego na wszelkie możliwe sposoby.
Kiedy w życiu codziennym zachodzą jakiekolwiek zmiany, często zdarza się, że początkowa prędkość nauki nie może być już utrzymana. Zapał opada. Rezygnujemy z nauki.
Optymalna strategia
Optymalna strategia leży pomiędzy dwoma skrajnościami strategii 1 i 2. Z jednej strony nie wystarczy uczęszczać na kurs językowy i odrobić trochę pracy domowej. Z drugiej strony nie należy od razu uczyć się zbyt wiele i nie należy wywracać codziennego życia do góry nogami tylko dla nauki języka. Dzięki optymalnej strategii uczenia się, początkowo dąży się do drobnych zmian w życiu codziennym, które powoli wdrażane przyniosą ogromne korzyści. Potrzebujesz więc strategii, którą można optymalnie zintegrować z bieżącym życiem codziennym.
Aby nauczyć się języka, nauka musi stać się częścią Twojego codziennego życia. W strategii 1 nauka języka jest wyraźnie oddzielona od życia codziennego. Jest wyznaczony czas na naukę. Cała reszta dnia odseparowana jest od nauki i języka niemieckiego. Trudno w ten sposób nauczyć się języka, z którym nie mamy na co dzień styczności. Nauka języka musi być zintegrowana z codziennym życiem. Co to jest i jak to zrobić, dowiesz się w następnym rozdziale.
Małe zmiany w życiu codziennym
Abyś mógł uczyć się języka niemieckiego w dłuższej perspektywie, najpierw dokonujesz codziennych drobnych korekt, które jednak skutecznie wspierają naukę. Te dostosowania powinny dobrze pasować do Twojego codziennego życia. Oznacza to, że nie zmieniasz czynności, które regularnie wykonujesz w swoim codziennym życiu. Raczej celujesz w momenty, w których nie wykonujesz bardzo absorbujących czy ważnych czynności (np. jadąc do pracy lub podczas oglądania telewizji).
Większość twojego codziennego życia składa się z nawyków. Jeśli starasz się zmienić zbyt wiele nawyków na raz, często zdarza się, że po krótkim czasie wracasz do swoich starych nawyków. To często jest przyczyną niepowodzenia postanowień noworocznych. Ale jeśli powoli włączasz nowe nawyki do swojego codziennego życia, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że nawyki się utrzymają. Najlepiej zacząć od kilku czynności i integrować jeden nowy nawyk po drugim. Obejmuje to na przykład naukę słownictwa, słuchanie języka obcego i prowadzenie rozmów. Bo jeśli uda ci się wyrobić w sobie nawyk nauki języka, uczysz się na tzw. autopilocie. Wtedy przestajesz się martwić o naukę języka, bo to się dzieje automatycznie. Najlepszym sposobem na wprowadzenie nowych nawyków jest metoda Seinfelda.
Aby aktywność (w tym przykładzie nauka słownictwa) stała się nawykiem za pomocą metody Seinfelda, wykonaj następujące czynności:
- Kup lub wydrukuj kalendarz i zawieś go w widocznym miejscu.
- Zaznacz krzyżykiem każdy dzień, w którym nauczyłeś się słownictwa.
- Twoim celem jest nigdy nie przerywać serii. Chcesz uzyskać jak najwięcej krzyżyków z rzędu.
W niektóre dni nauczysz się więcej słownictwa, w inne mniej. Nieważne. Kiedy stanie się to nawykiem, zwiększenie ilości słownictwa jest znacznie łatwiejsze.
Kiedy nauka słówek stała się nawykiem i automatycznie uczysz się słówek każdego dnia, możesz przejść do następnej czynności. Wykonujesz tę czynność, aż stanie się nawykiem.
Podczas nauki języka ważne jest wykonywanie różnych działań. Nie ograniczaj się do jednej czynności. Nauka dużej ilości słownictwa jest pomocna, ale jeśli nie robisz nic innego, nigdzie nie zajdziesz. Oglądanie wielu filmów i seriali w języku obcym jest doskonałe dla twojego rozumienia ze słuchu, ale nie będziesz lepszy w mówieniu. Wszystko w życiu wymaga równowagi, a nauka języka nie jest wyjątkiem.
Poniższe przykładowe czynności są posortowane według wysiłku. Pierwsze czynności są łatwe do wykonania i można je szybko zintegrować z codziennym życiem. Kolejne wymagają większego wysiłku.
- Podcasty (do nauki języków) i audiobooki
- Ucz się słownictwa za pomocą fiszek
- Oglądaj filmy i seriale w języku obcym
- Czytaj w języku niemieckim
- Myślenie i mówienie do siebie w języku niemieckim
- Rozmowy tandemowe z native speakerami
Bez czego mogę się obejść?
Jeśli nie masz możliwości realizacji wszystkich tych działań, możesz ograniczyć się do mniejszej liczby. Jeśli więc chcesz wykonać mniej sugerowanych czynności, najpierw wyeliminuj te najmniej ważne.
Ważne, aby robić cokolwiek 😉
Ale ważne jest także, by uczyć się ze sprawdzonych materiałów. Obecnie każdy może publikować w Internecie treści, a to oznacza, że możesz także trafić na pseudo-nauczycieli lub osoby, które nieświadomie lub z całkowitą premedytacją publikują “buble”, które mogą wydłużyć Twoją drogę do upragnionego celu, jakim jest władanie językiem niemieckim.
Zatem jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe czynniki, nauczysz się języka niemieckiego w krótkim czasie, nie poświęcając na to zbyt wiele uwagi.
Życzę Ci również dużo radości i sukcesów w nauce języka. Jeśli masz problem ze stworzeniem optymalnego harmonogramu nauki, napisz do mnie e-mail. Na pewno wspólnie znajdziemy dla Ciebie optymalny harmonogram i dobierzemy optymalny kurs nauki języka niemieckiego!