Jak nauczyć się pisać po niemiecku (lub poprawić swoje umiejętności)? 8 wskazówek
Sama znajomość słownictwa nie spowoduje, że zaczniesz poprawnie pisać w języku niemieckim. Dlatego zamieszczam 8 wskazówek, które uświadomią Ci jak ważne są nawyki oraz czytanie 😉
#WSKAZÓWKA NR 1
Na początku należy sobie uzmysłowić, że istnieje wiele rodzajów pism, jak na przykład: raport, szkolne opowiadanie, list/ email prywatny oraz oficjalny. Każde z tych pism wymaga innego słownictwa, zwrotów oraz stylistyki.
Dlatego na początku musisz określić, jakiego rodzaju tekst chcesz napisać.
#WSKAZÓWKA NR 2
Jeżeli już wiesz, jakiego rodzaju tekst chcesz napisać… skup się na czytaniu, zwłaszcza tekstów, które Cię interesują. Jeżeli zależy Ci na pismach/ mailach biznesowych, wyszukaj w Internecie przykłady/ wzorce takich pism, jest tego naprawdę sporo. Zwróć uwagę na zwroty, słownictwo i stylistykę. Czytając dany tekst, nie tylko poprawisz swoją umiejętność czytania, lecz także umiejętność pisania, poprzez poznanie odpowiedniego stylu takiego tekstu.
#WSKAZÓWKA NR 3
Zanim zaczniesz cokolwiek pisać – uporządkuj swoje myśli, zbierz wszystko razem i ułóż w logiczną całość. Jeżeli uporządkujesz swoje myśli zanim przelejesz je na papier, odbiorca nie będzie miał problemów ze zrozumieniem Twojego przekazu. Chaotycznie przekazane treści spowodują, że osoba czytająca nie zrozumie lub źle zrozumie Twoje intencje.
- Zrób listę, spisz swoje pomysły lub sprawy, o których chcesz napisać.
- Sprawdź, czy o czymś nie zapomniał*ś, a może trzeba coś poprawić?
- Listę możesz rozszerzać i zmieniać do woli!
Ważne jest aby nie pisać całych zdań, lecz krótkie hasła. Celem jest wyłącznie uporządkowanie myśli oraz informacji, które chcesz przekazać. Swoje punkty rozwiniesz w całe zdania, kiedy zaczniesz pisać. Uporządkowanie pomysłów w postaci listy lub konspektu sprawi, że tekst będzie bardziej przejrzysty, a także ułatwi proces pisania, ponieważ będziesz dokładnie wiedział*, o czym pisać w kolejnym zdaniu.
#WSKAZÓWKA NR 4
Spraw, by Twój tekst był przede wszystkim PRZEJRZYSTY. Nie długi, z użyciem długich i niezrozumiałych zwrotów, lecz przejrzysty. Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że długie i zawiłe zdania będą brzmiały bardziej profesjonalnie. Czasami rezultat może być całkiem odwrotny 😉 .
Używaj prostych słów i jasnych zwrotów, tak by przekaz był jak najbardziej bezpośredni. Pamiętaj, by w jednym zdaniu zawierać max. 2 myśli, ponieważ 3 lub 4 mogą spowodować, że zdanie będzie długie i mylące.
#WSKAZÓWKA NR 5
Masz konspekt i pomysł, co chcesz napisać. Ważne jest oczywiście, by pojedyncze zdania/ myśli tworzyły spójny ciąg i całość. Do tego potrzebne Ci są “łączniki”, które połączą zdania ze sobą i wskażą pomiędzy nimi związki.
Potrzebne Ci zatem będą słowa takie jak na przykład:
- weil (ponieważ) – by uzasadnić swoją myśl
- darum (dlatego) – które uzasadnia wcześniejszą informację, o której pisał*aś
- trotzdem (jednak) – które komunikuje sprzeciw lub kontrast
- außerdem (ponadto) – które wprowadza dodatkowe informacje
- zusammenfassend (podsumowując) – by zebrać dotychczasowe myśli lub wątek
To spowoduje, że osoba czytająca Twój tekst z łatwością zrozumie Twój tok myślenia i przedstawionych racji.
#WSKAZÓWKA NR 6
Ćwicz codziennie, ćwicz czytanie i pisanie. Takie ćwiczenia możesz wykonać sam*. Ważne jest aby ćwiczyć także wtedy, kiedy “nie musisz”, w wolnym czasie. Chodzi o wyrobienie w sobie nawyku pisania kilku zdań dziennie. Im częściej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej opanujesz tę umiejętność. Bardzo ważne jest, aby przeczytać następnego, to co napisał*ś. Czyli piszesz coś, idziesz spać i następnego dnia (najlepiej po obudzeniu się) czytasz to co napisał*ś. Chodzi o to, że odczekanie pomoże z poprawą tekstu lub ze znalezieniem błędów.
#WSKAZÓWKA NR 7
Aby szybko sprawdzić, czy Twoja pisownia i gramatyka są poprawne, możesz użyć wbudowanych narzędzi w programie Microsoft Word lub bezpłatnego narzędzia online, takiego jak LanguageTool – jest to idealne narzędzie do wyszukiwania i poprawiania wszelkich poważnych błędów. Sprawdzając błędy i poprawiając je, możesz się wiele nauczyć – dzięki czemu nie będziesz popełniać podobnych błędów w przyszłości.
#WSKAZÓWKA NR 8
Automatyczne sprawdzanie pisowni i gramatyki to oczywiście bardzo dobre narzędzie, ale znacznie lepiej jest uzyskać komentarz od native speakera (czy Muttersprachlera), który jest nauczycielem języka niemieckiego, ponieważ jest przeszkolony w znajdowaniu błędów, a także wyjaśnia, jak i dlaczego je poprawiać.
Native speaker i nauczyciel mogą nie tylko znaleźć i naprawić błędy, ale także udzielą informacji zwrotnej na temat ogólnej przejrzystości i organizacji pisania, przepływu pomysłów oraz tego, czy jakiekolwiek słowa lub zwroty mogą być silniejsze lub bardziej naturalne.
Ten rodzaj oceny i informacji zwrotnych jest naprawdę pomocny i cenny dla poprawy pisania.
Pani Evo super opisane dziękuje artykuł bardzo mi pomógł w zrozumieniu gdzie robię błąd